Opublikowany przez: 2iza 2010-07-12 23:56:16
Skóra sucha
Starzeje się szybciej niż skóra tłusta, jest matowa, pozbawiona blasku, blada, cienka, szorstka, chropowata, brakuje jej elastyczności, nadwrażliwa, cechuje się obniżoną tolerancją na środki kosmetyczne, wykazuje objawy przedwczesnego starzenia się, są widoczne rozszerzone naczynka czyli teleangiektazje, daje uczucie ściągnięcia.
Charakter: nadwrażliwa, suchość jest wynikiem nieprawidłowej spójności korneocytów co prowadzi do zwiększenia utraty wody, zmienia się skład lipidów naskórkowych i dochodzi do braku NMF. Suchość skóry nasila się z wiekiem. Sucha skóra jest delikatna, ulega podrażnieniom.
Czynniki wpływające na odwilżenie skóry:
a) wewnętrzne:
- dziedziczne
- starzenie się
- zaburzenia hormonalne w okresie klimakterium
- stres
b) zewnętrzne:
- agresywne środki myjące
- zła dieta
- działanie promieni słonecznych
- wiatr, gorąco, zimno
Pielęgnacja:
Ø unikanie chlorowanej wody, zastępowanie jet tonikiem lub wodą mineralną
Ø unikanie intensywnych środków myjących z alkoholem
Ø stosownie kremów nawilżających na dzień z zawartością witaminy E i przeciwutleniaczy, na noc kremy natłuszczające i nawilżające oraz serum.
Ø stosujemy peeling enzymatyczny lub kwasy owocowe o niewielkim stężeniu
Ø raz w tygodniu stosujemy maseczkę odżywczą, nawilżającą.
Zalecenia:
Ø unikać pomieszczeń suchych, klimatyzowanych, z ogrzewaniem centralnym
Ø unikać silnego opalania
Ø unikać silnych preparatów antytrądzikowych, preparatów z zawartością alkoholu, detergentów
Ø unikać chlorowanej wody, nadmiaru sauny i gorących kąpieli.
Skóra tłusta
Gruba, szaro-żółta, wykazuje odporność na czynniki zewnętrzne, widoczne ujścia gruczołów łojowych, starzeje się później, skłonność do łojotoku, częste powikłania trądzikowe, nieestetyczne zmiany, świecąca powierzchnia, tłusta w dotyku.
W komórkach łojowych zbierają się kropelki tłuszczu i resztki komórek. Mieszanka ta nazywa się łojem. Łój wyprodukowany w gruczołach łojowych wydostaje się na powierzchnię ciąła przewodem wydzielniczym uchodzącym do światła mieszka włosowego. Ujście mieszka włosowego nazywamy porem skóry. Nadmiar łoju może wysuszać skórę, gdyż wnika w cement międzykomórkowy, zmienia jego skład i w wyniku tego podwyższa się TEWL (transepidermalna utrata wody).
Zmiany morfologiczne w gruczołach łojowych skóry – u noworodków są one dobrze rozwinięte, następnie zmniejszają się a potem powiększają w okresie dojrzewania. Maksymalną wielkość osiągają w 3 dekadzie życia. Ponowny zanik następuje u kobiet od okresu menopauzy, natomiast u mężczyzn w wieku 70-80 lat. Zmiany nie dotyczą ilości gruczołów ale ich wielkości.
Trądzik
– zaskórniki otwarte tzw. wągry, - zmiana zabarwienia spowodowana jest utlenianiem się trerści
- zaskórniki zamknięte – z widoczną białą lub biało-żółtą treścia.
Pielęgnacja:
Ø stosowanie preparatów antybakteryjnych, a nie kosmetyków nadmiernie odtłuszczających i wysuszających
Ø mycie twarzy dwa razy dziennie żelem oczyszczającym w płynie
Ø stosowanie toniku bezalkoholowego
Ø stosowanie kremów nawilżających i matujących na dzień, na noc krem na bazie kwasów owocowych
Ø stosowanie kremów z adnotacją NONCOMEDOGENIC (nie zatykający porów skórnych) lub NONACNEGENIC (nie powodujący podrażnień)
Ø raz w miesiącu oczyszczanie cery u kosmetyczki
Kosmetyki przeciwtrądzikowe powinny „leczyć” i niwelować zmiany trądzikowe na powierzchni skóry oraz zapobiegać ich powstawaniu.
Działanie kosmetyków dla cery trądzikowej:
Ø przeciwbakteryjne – związki siarki
Ø przeciwzapalne, łagodzące podrażnienia – wyciąg z rumianku
Ø przeciwłojotokowe – cynk
Ø matujące, korekcyjne – tlenek cynku
Ø udrażniające ujście mie3szka włosowego – kwas salicylowy
Ø ujędrniające, ściągające – kwas hialuronowy
Ø złuszczające – kwasy owocowe
Ø obniżające ph skóry – kwas mlekowy
Ø przeciwutleniające – koenzym Q10
Ø regenerujące – aminokwasy i witaminy
Cera naczynkowa
Ukrwienie skóry służy głównie termoregulacji ustroju i gromadzeniu krwi. Elementem zasadniczym regulacji cieplnej jest zdolność do obkurczania i rozkurczania pod wpływem bodźców.
Charakterystyka
Widoczne rozszerzone naczynka, skóra jest cienka, wrażliwa, przeważnie jasna, często reaguje rumieniem, pieczeniem, swędzeniem, zdarza się, że reaguje opuchlizną. Bardzo wrażliwa na kontakt z czynnikami zewnętrznymi.
Przyczyną powstawania takiej cery są pierwotne przyczyny genetyczne i wtórne schorzenia ogólnoustrojowe (nadciśnienie tętnicze, choroby wątroby, ekspozycja na czynniki zewnętrzne, po leczeniu sterydami).
Kosmetyki dla tej skóry
Unikamy kosmetyków z zawartością substancji rozgrzewających czy alkoho9lu. Stosujemy natomiast flawonoidy, związki krzemu, witaminę C, K, kasztanowiec, algi zielone, miłorząb japoński, świetlik, chmiel, nagietek, arnika górska, rutyna.
Zabiegi fizykoterapeutyczne stosowane przy teleangiektazjach
Zalecenia
Unikanie preparatów rozgrzewających, masek termicznych i peelingów. Unikamy również masażu, który działa rozgrzewająco. Nie stosujemy preparatów złuszczających, ściągających i toników z alkoholem. Stosujemy zabiegi łagodzące podrażnienia, uspokajające skórę, chłodzące, gimnastykujące naczynia krwionośne i wzmacniające je.
Cera mieszana
Nieznacznie przetłuszczona w części środkowej (strefa T) a nieco bardziej sucha w częściach bocznych. Łączy ona 2 typy cery suchą i tłustą.
Cera normalna
Gładka, różowa, jędrna, napięta, dobrze odżywiona, dobrze reaguje na warunki atmosferyczne, na wodę i mydło. Nie posiada widocznych naczyń krwionośnych, plam barwnikowych, łuszczenia. WYstępuej najczęściej u dzieci do okresu pokwitania.
Pielęgnacja
Utrzymanie w stanie zdrowia, unikanie kosmetyków zawierających alkohol. Chronić przed czynnikami atmosferycznymi. Myć ciepłą przegotowaną wodą lub mineralną i stosować odpowiednią dietę.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.